درباره من

سید هادی فرحزادی
مشاور و مدرس توسعه سازمان و مدیریت
دکتری مدیریت کارآفرینی

از سال 1386 خودم را دانش‎پژوهی در حوزه «طراحی و توسعه سازمان» می‎دانم و در طی این مدت همواره تلاش کرده‎ام تا هم از لحاظ پژوهشی و دانشی؛ و هم در آوردگاه عمل و تجربه، ابعاد مختلف این موضوع را درک کنم.

فعالیت حرفه‎ای‌ام را دردوران دانشجویی و از اوایل دهه 1380 و به عنوان مهندس برق آغاز کردم. طراحی مدارهای الکترونیکی؛ برنامه‎نویسی سیستم‎های میکروکنترلری و کامپیوتری و مانند اینها زمینه فعالیت من بودند. در این دوره از زندگی کاری‎ام چه به تنهایی و چه در قالب تیم تلاش‎های متعددی برای راه‎اندازی کسب و کار داشتم و همین تلاش‎ها تجربه‎های متعددی از شکست و پیروزی را برای من به ارمغان آورد. اما هرچه در این مسیر پیش می‎رفتم بیش از پیش متوجه این نکته می‎شدم که توسعه و استقرار یک کسب و کار موفق اگرچه نیاز فراوانی به توان فنی و اجرایی دارد، اما آنچه پاشنه آشیل اداره یک کسب و کار موفق است، توان مدیریتی و رهبری کسب و کار است. همین درس آموخته از تجربیات، سبب شد تا برای تغییر مسیر برنامه‎ریزی کنم و با تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مدیریت کارآفرینی در دانشگاه تهران زیربنای آکادمیک مورد نیاز برای این تغییر را فراهم کنم.

با آغاز تحصیلاتم در حوزه‎ی کارآفرینی و مدیریت، تلاش کردم فعالیت‎های کاری و حرفه‎ایم را نیز بر همین موضوع متمرکز کرده و در پی پاسخ به این سوال باشم که «چگونه می‎توان یک کسب و کار را در قالب یک سازمان موفق و ماندگار سامان داد؟». به مرور و پس از تجارب گوناگون نظری و تجربی، زیربناهای پاسخ به این سوال را در حوزه دانشی «طراحی و توسعه سازمان» یافتم؛ که بر توسعه سازمان از مسیر توسعه افراد تاکید دارد. مطالعات جنبی در حوزه جامعه شناسی و فلسفه نیز کمک کرد تا امروز بر این عقیده باشم که:

برنامه‎های توسعه و تحول سازمانی می‎بایست بر اساس رویکردی اجتماعی و رفتاری به سازمان طرح‎ریزی و اجرا شوند.

در این سال‎ها خواه در جایگاه مدیریت ارشد سازمان‎هایی که توفیق همکاری با آنها را داشته‎ام و چه در موقعیت‎هایی که به عنوان مشاور و مدرس فعالیت نموده‎ام، این نگاه به سازمان مبنای فعالیت‎های من بوده است.